leczenie fobi

W jaki sposób można leczyć fobie?

Istnieją takie zaburzenia, które mogą znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Jednymi z takich zaburzeń są fobie. Czym one są i w jaki sposób można je leczyć? W tym poradniku skupimy się na tych właśnie kwestiach.

Czym jest fobia?

Fobia to bardzo silny rodzaj lęku, który pojawia się u danej osoby i jest związany z określonymi sytuacjami oraz rzeczami. To dość poważny problem, gdyż według przeprowadzonych badań cierpi na to, co dziesiąta osoba, co czyni stany lękowe, obok depresji, najczęstszym problemem psychologicznym. Co gorsza, w ciągu ostatnich lat, ilość osób, cierpiących na fobię, znacząco się zwiększyła. Owe fobie nie zawsze są niebezpieczne, ale osoby, cierpiące na nie, panicznie boją się danego przedmiotu czy też sytuacji. Razem z lękiem pojawiają się inne objawy takie jak: przyspieszony oddech, nudności czy też mocniejsze bicie serca.

W jaki sposób leczyć fobię?

Fobia jest rodzajem zaburzeń, który na szczęście można wyleczyć. Co więcej, sposobów na jej wyleczenie jest kilka. Pierwszym z nich jest stopniowe zaznajomienie się z tym, co wzbudza w nas lęk. Za przykład niech posłuży arachnofobia, czyli popularny lęk przed pająkami. Jeśli osoba, zmagająca się z ową fobią, będzie powoli przyzwyczajała się do pająków, prędzej czy później jest szansa, że przestanie się ich tak panicznie bać. Można to zrobić metodą małych kroczków poprzez zapoznawanie się z malutkimi pajączkami, aż po te większe pająki.

Kolejnym sposobem na leczenie z fobii jest tzw. terapia implozywna, która wręcz rzuca osobę, zmagającą się z fobią na „głęboką wodę”. Każdy, kto zdecyduje się na taką metodę, musi liczyć się z tym, że przedmioty i sytuacje, powodujące lęk będą w intensywny sposób oddziaływały na taką osobę. Za przykład niech znów posłużą pająki. W przypadku terapii implozywnej, osoba, walcząca z fobią zaczyna swoje leczenie nie od małych pajączków, ale od tych o wiele większych i paskudniejszych, aby mogła już na początku zmierzyć się ze swoją najgorszą wersją strachu. Następnie lęk z każdą kolejną sesją będzie coraz mniejszy, aż w końcu kompletnie zniknie.

Najważniejsze, aby nie unikać swojego strachu, a starać się z nim walczyć poprzez jak najczęstsze zapoznawanie się. Nie ma co ukrywać, że to wymaga dość sporej determinacji oraz samozaparcia. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy brakuje nam i tego, i tego. Cóż, fobię można leczyć również farmaceutycznie. Określone lekarstwa będą w stanie przywrócić równowagę biochemiczną w mózgu osoby, cierpiącej na fobię.

Jeśli jesteś zainteresowany tematem fobii, to więcej na ich temat, znajdziesz na portalu Vitalogy.