włosów przeszczep

Trycholog Warszawa: czym się zajmuje?

Współczesna medycyna posiada wiele dziedzin i specjalizacji. Lekarze są zatem bardziej wyuczeni swojego obszaru działań, a przez to bardziej doświadczeni i skuteczni. Trychologia jako nauka zajmuje się skórą głowy i jej problemami oraz włosami ludzkimi. Specjaliści zajmują się badaniem i diagnozowaniem przyczyn nadmiernego wypadania włosów i chorób skóry.

Kim jest trycholog?

To lekarz, który ukończył specjalne studia lub kurs trychologiczny. Zawsze jest to jednak osoba, która ma uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza. Szukając specjalisty, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie, opinie wśród pacjentów oraz wykształcenie. Zadaniem lekarza trychologa jest dogłębna analiza skóry głowy i stanu włosów. Lekarz ustala także przyczyny występowania problemu i ocenia jakość włosów i cebulek włosowych. W celu diagnozy wykonuje różnego rodzaju badania, które pozwolą ustalić najlepsze leczenie. Lekarz trycholog Warszawa wytłumaczy także jak dbać o włosy na co dzień i jak zapobiegać ich wypadaniu.

Kiedy udać się do trychologa?

Każdy z nas na pewno obserwuje swoje ciało i zachodzące w nim procesy. Jeśli wystąpi jakiś problem na pewno od razu go zauważymy. Wielu z nas bagatelizuje początkowe objawy chorób skóry głowy i udaje się do trychologa w momencie, gdy choroba jest bardzo zaawansowana. Pamiętajmy jednak, że szybka reakcja na chorobę oznacza możliwość mniej inwazyjnego i szybszego wyleczenia problemu. Jeśli na skórze głowy zauważymy zaczerwienienia, poczujemy pieczenie lub swędzenie to najwyższy czas udać się do specjalisty. Pojawienie się krostek, łupieżu lub nadmiernego wypadania włosów to również objawy, które powinny nas zaniepokoić. Lekarz trycholog zajmuje się nie tylko wypadaniem włosów, ale także poważnymi chorobami skóry głowy, np. atopowym zapaleniem skóry głowy, łysieniem, łojokotkiem, łuszczycą, grzybicą. Do wizyty u trychologa należy się przygotować. Specjaliści radzą umyć włosy dzień wcześniej i nie nakładać na nie kosmetyków do stylizacji, masek, wcierek.

Pierwsza wizyta u trychologa

Lekarz od włosów na pierwszym spotkaniu przeprowadzi obszerny wywiad. Należy zatem przeznaczyć na wizytę więcej czasu. Trycholog założy pacjentowi kartę, dzięki której możliwe będzie monitorowanie postępów kuracji. Specjalista zapyta nas, z jakim problemem przychodzimy i jakie objawy nas zaniepokoiły. Zada także pytania na temat chorób skóry w rodzinie, historii medycznej. Należy opowiedzieć specjaliście, w jaki sposób pielęgnujemy włosy na co dzień, ponieważ może się okazać, że to właśnie nieodpowiednia pielęgnacja jest przyczyną problemu. Nie bez znaczenia będzie codzienna dieta i styl życia, np. ilość stresu. Przed wizytą warto wykonać komplet badań, które ułatwią podstawienie diagnozy. Należy zbadać: morfologię, OB, CRP, ferrytynę, poziom żelaza, miedzy, cynku, badania hormonalne, tarczycowe. Najważniejsze i podstawowe badanie przeprowadzane przez lekarza to trichoskopia, czyli powiększenie za pomocą mikrokamery. Pozwoli ono określić stan skóry, naczyń krwionośnych i mieszków włosowych. Badanie pomoże postawić diagnozę i dobrać rodzaj leczenia. Bardziej specjalistyczne badanie to użycie analizera trychologicznego, które jest zsynchronizowane z programem komputerowym. Badanie pozwala na bardzo wnikliwą analizę stanu skóry głowy i wnętrza włosa. W przypadku niepokojących objawów warto udać się do lekarza, aby uniknąć rozwoju choroby. Należy pamiętać, aby nie zatajać przed lekarzem ważnych informacji o stanie zdrowia, ponieważ może to utrudnić postawienie diagnozy i leczenie. Trycholog pomoże dobrać naturalne kosmetyki do codziennej pielęgnacji, które będą pomagały zachować zdrowe włosy.