jiaogulan

Jiaogulan – chińskie zioło długowieczności

Nazwa jiaogulan oznacza w języku chińskim „skręcającą się niebieską roślinę”. Zioło rośnie na terenie środkowych Chin, występuje również w regionie górskim na południu kraju. Jako pierwsi, właściwości prozdrowotne rośliny odkryli Tybetańczycy oraz Wietnamczycy. Jiaogulan popularny jest również w Japonii.

Jiaogulan ziołem nieśmiertelności?

Gynostemma pentaphyllum to dwupienna winorośl z rodziny Cucurbitaceae, jej owocem są niejadalne tykwy o zabarwieniu fioletowym. Pomimo że roślina znana i stosowana była już dekady temu, jej dobroczynne działanie rozstało rozpowszechnione dopiero przez kilkunastoma latami. Swoją nazwę pnącze zawdzięcza ludności mieszkającej w chińskiej prowincji Guizhou. Osoby zamieszkujące tamten region piją codziennie kilka szklanek naparu z suszu lub ze świeżych liści, a średnia długość ich życia wynosi aż sto lat.

Właściwości zdrowotne

Jiaogulan jest adaptogenem, a więc substancją, która wspomaga organizm w odzyskaniu równowagi. Ponadto wspiera metabolizm oraz reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Do jego właściwości należy również zaliczyć utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy i cholesterolu we krwi.

Regularne picie naparów może pozytywnie wpływać na poprawę wytrzymałości i wydolności fizycznej. Oprócz tego roślina jest stosowana przez osoby ćwiczące i pragnące schudnąć.

Jak parzyć?

Płaską łyżeczkę suszu należy zalać 250 ml przegotowanej i przestygniętej wody. Parzenie powinno trwać od 5 do 10 minut, bezwzględnie pod przykryciem. Liście rośliny mogą być zalewane nawet kilka razy. Alternatywnym sposobem jest wrzucenie suszu do gotującej się wody i trzymanie na ogniu ok. 3 minut. Zalecana dzienna dawka to 2-3 szklanki świeżo przygotowanego naparu. Uzyskany płyn przybiera formę cieczy o jasnym zielono-żółtym zabarwieniu. W smaku napój wydaje się słodki, nie ma w nim cierpkości.

Dla osób nie przepadających za naparami, jiaogulan można podawać również bezpośrednio doustnie w formie zmielonej. W tym celu sprawdzi się młynek do kawy, jednakże musi być dokładnie oczyszczony przed mieleniem. Dawka doustna powinna wynosić 1000-1500 mg i być przyjmowana 2-3 razy dziennie.

Przeciwwskazania

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do stosowania rośliny. Przede wszystkim jiaogulan nie jest polecany dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Powinny go unikać również osoby z chorobami auto-immunologicznymi i ze stwierdzonymi zaburzeniami krzepnięcia krwi. Z tej przyczyny nie można przyjmować suszu dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem, bądź operacją.

Więcej na temat ziół i ich zastosowania znajdziesz na ziolana.pl.