krem do twarzy

Co na przebarwienia skóry? Jak wybrać krem

Z przebarwieniami pojawiającymi się na skórze spotkała się chyba większość z nas. Są one problemem natury estetycznej, choć mogą też świadczyć o rozwijającej się chorobie lub zaburzeniach metabolicznych. Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu są kremy na przebarwienia, które należy dobrać odpowiednio do przyczyny powstania zmian kolorytu skóry.

Przyczyny przebarwień skóry

Przebarwienia na skórze mogą wynikać zarówno z pracy naszego organizmu, jak i czynników zewnętrznych. Najczęstszą ich przyczyną jest jednak nieprawidłowe działanie melanocytów, czyli komórek wytwarzającym melaninę, będącą barwnikiem skóry. Są jednak i inne powody powstawania przebarwień. Wśród nich można wymienić:

  • podrażnienia skórne wynikające ze złego doboru kosmetyków,

  • alergie na kosmetyki,

  • nadmierna ekspozycja skóry na słońce i niestosowanie filtrów UV,

  • zmiany hormonalne,

  • trądzik, zmiany po trądziku i stanach zapalnych skóry,

  • choroby tarczycy i wątroby,

  • braki witamin,

  • stosowanie leków.

<h2>Czym są przebarwienia?</h2>

Przebarwienia są ciemniejszymi plamami na naszej skórze. Mogą one przyjmować kolor brązowy, czerwony, żółty, pomarańczowy czy po prostu bliżej nieokreślony ciemny. Kremy na przebarwienia mają najczęściej w swoim składzie środki rozjaśniające, wybielające i złuszczające, które działają punktowo – należy nałożyć je bezpośrednio na przebarwienie.

Niestety – niekiedy samo stosowanie kremów nie będzie skuteczne, jeśli nie usuniemy przyczyny powstania przebarwień. Ich obecność warto więc skonsultować z lekarzem, zwłaszcza że żółte przebarwienia mogą świadczyć o problemach z wątrobą, ciemnawe – o problemach z hormonami a tylko brązowe – o niewłaściwej reakcji skóry na słońce.

Co zawierają kremy na przebarwienia?

Kremy usuwające przebarwienia można kupić w każdej aptece. Dostępne są na przykład na stronie aleLeki.pl. Wybierając produkt, należy oczywiście zwrócić uwagę na jego skład i działanie. Co więc najczęściej zawierają w swoim składzie kremy i jaki efekt dają?

  • Kremy z witaminą C – ich zadaniem jest uszczelnianie naczyń krwionośnych i rozświetlanie cery, poprzez zredukowanie produkcji melaniny. Przyspieszają też regenerację skóry.

  • Krem z retinolem (pochodną witaminy A) – nie tylko ujędrnia skórę, ale także złuszcza naskórek i ogranicza liczbę melanoctyów. Krem ten przyspiesza powstawanie naczyń krwionośnych, które odżywiają skórę.

  • Panthenol (prowitamina B5) – stosowany jest głównie w cerze naczyniowej, ma działanie ujednolicające kolor skóry. Regeneruje i leczy naskórek, także z oparzeń słonecznych.

  • Krem z kwasem salicylowym – polecany głównie tym osobom, które walczą ze zmianami potrądzikowymi. Ma działanie przeciwzapalne i złuszczające, dzięki czemu ograniczania intensywność przebarwień.

  • Krem z kwasem glikolowym – jego działanie stymuluje odbudowę komórek oraz delikatnie złuszcza. Chroni przed rogowaceniem naskórka i zmianą kolorytu skóry.

  • Kwas azelainowy – zawarty w kremie hamuje aktywność komórek pigmentowych skóry. Pozwala zwalczyć zmiany potrądzikowe, po oparzeniach, przebarwienia słoneczne i zmiany wywołane hormonami.

Jak właściwie wybierać krem?

Jeśli znamy przyczynę powstania przebarwień, możemy samodzielnie wybrać krem z interesującą nas substancją np. na wspomnianej już stronie aleLeki.pl. Dobrym pomysłem jest też przekazanie farmaceucie informacji o rodzaju dokuczających nam zmian skórnych, aby pomógł nam dobrać odpowiedni środek. Kremy o niższych stężeniach substancji leczniczej, można kupić bez recepty.

Jeśli jednak przebarwienia nas niepokoją, nie znamy przyczyny ich powstania i wykluczamy, że ich pojawienie się jest efektem wystawienia skóry na promienie słoneczne, udajmy się do lekarza. To on powinien ustalić przyczynę powstałych zmian i przepisać nam odpowiednie leki, które nie tylko usuną przebarwienia, ale i przyczynę ich powstania.