Badania krwi – jakie warto robić profilaktycznie?

Wykonanie badania krwi pomoże nam określić kondycję naszego organizmu, jak również pomóc lekarzowi postawić skuteczną diagnozę, obrać najlepszą metodę leczania. Warto wiedzieć, że badanie krwi jest najbardziej popularnym badaniem profilaktycznym, z którego na szczęście coraz bardziej korzystamy. Tak zwaną podstawową morfologię powinniśmy wykonać przynajmniej raz w roku.


Na czym polegają badania krwi?

Badania krwi to nic innego, jak jej pobranie w gabinecie zabiegowym, a następnie transport do laboratorium, w którym wykonana jest jej analiza, oczywiście pod odpowiednim kątem. Wyniki otrzymujemy bardzo szybko, najczęściej następnego dnia. Mając sprawdzoną przynajmniej podstawową morfologię, możemy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który postawi diagnozę, skieruje na dalsze badania.

Badanie krwi może mieć zakres podstawowy, wtedy sprawdzane są podstawowe parametry krwi lub bardziej specjalistyczne. O tym, jaki rodzaj badania ma zostać wykonany, decyduje lekarz. Mamy również opcję wykonania badania prywatnie, wtedy nie potrzebujemy skierowania.

Gdzie należy wykonać badanie krwi?

Badanie krwi wykonujemy zawsze rano, w np. najbliższej nam przychodni POZ. To zdecydowanie najelpsze i najszybsze rozwiazanie. Przychodnia powinna mieć wyznaczony specjalny gabinet zabiegowy, w którym obsługiwani są pacjenci.

Badanie krwi – jakie powinno się wykonać?

Badanie krwi może być oczywiście różnorodne i lekarz specjalista, który wypisze nam skierowanie, zaznacza na karcie informacje, w na podstawie której laboratorium dokonuje analizy krwi. Zakres może być ograniczony, gdy wykonujemy badanie typowo profilaktycznie, a także szerszy – jeżeli potrzebna jest kompleksowa diagnostyka.

Badanie krwi może obejmować takie aspekty, jak:

– odczyn Biernackiego,
– CRp ilościowo,
– morfologia pełna,
– glukoza,
– elektrolity,
– lipidogram,
– próby wątrobowe,
– żelazo,
– TSH.

Jak widać z powyższego zestawienia, zdecydowanie badanie krwi ma ogromne zalety diagnostyczne.