Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny – co należy wiedzieć przed jego założeniem?

Śnieżnobiałe i proste zęby to obiekt pożądania wielu osób, które marzą o nienagannym wyglądzie. Niestety, utrzymanie uzębienia w stanie idealnym to trudne zadanie, którego powodzenie nie zawsze jest w pełni zależne od nas. Na kondycję zębów wpływa szereg czynników, które sprawiają, że tracimy pewność siebie i coraz częściej boimy się szeroko uśmiechać.

Kształt zębów można jednak skutecznie skorygować przy zastosowaniu leczenia ortodontycznego. Aparat na zęby to powszechna metoda prostowania zgryzu, która pozwala cieszyć się prostymi i zdrowymi zębami przez długi czas. Zatem co warto wiedzieć przed założeniem aparatu?

Aparat ortodontyczny – leczenie stomatologiczne

Przed założenie aparatu stałego na zęby konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym w celu przeprowadzenia kontroli stanu uzębienia. Aparat ortodontyczny może być zastosowany tylko w przypadku zdrowych zębów, wolnych od osadu i kamienia nazębnego, próchnicy czy ubytków. Leczenie ortodontyczne to czasochłonny proces, który wymaga dobrania odpowiednich metod, o których decyduje specjalista. Dlatego w pierwszej kolejności warto udać się na konsultację u ortodonty, który oceni stan uzębienia na podstawie zdjęć rentgenowskich czy odciśniętych modeli gipsowych. Po wnikliwej analizie i określeniu rodzaju wady zgryzu, lekarz nakreśla przebieg leczenia ortodontycznego.

Jak działa aparat ortodontyczny?

W jaki sposób noszenie aparatu na zęby przyczynia się do zniwelowania nierówności łuków zębowych, a co za tym idzie, skorygowania wad zgryzu? Aparaty ortodontyczne zakładane na stałe wywierają nacisk na poszczególne partie zębów powodując ich stopniowe przemieszczanie się, co jest wynikiem zanikania tkanki kostnej w miejscach gdzie dochodzi do przesunięcia zębów względem szczęki. Następne następuje nawarstwianie tkanki kostnej w punktach poprzedniego położenia zębów, co finalnie prowadzi do wyprostowania łuku zębowego.

Zobacz także: https://ochblog.pl/leczenie-pod-narkoza-czy-to-sie-oplaca/

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Okres leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem aparatu stałego uzależniony jest od wielu zmiennych, które determinują tempo korygowania kształtu zębów. Warto jednak pamiętać, że leczenie wad zgryzu jest długotrwałe i może trwać nawet do kilku lat. Im poważniejsza wada zgryzu, tym dłuższy okres leczenia u ortodonty. Aparat ortodontyczny najczęściej nosi się około 2 lat, jednak to specjalista decyduje o ewentualnym skróceniu lub wydłużeniu leczenia nieprawidłowości w uzębieniu.